PKP Cargo o transporcie Pendolino

Sierpień 16, 2013
[fb_button]

PKP Cargo dostarczyło pierwsze polskie Pendolino do klienta. Przewoźnik opisuje proces logistyczny przewozu tej nietypowej przesyłki.

Fot. PKP/ materiały prasowe

W dniach 9-12 sierpnia PKP CARGO zrealizowało przewóz pierwszego składu Pendolino dla PKP Intercity. Zgodnie z zamówieniem skład miał zostać dostarczony do stacji Wrocław Główny 12 sierpnia, punktualnie na godz. 4.00. PKP CARGO dostarczyło przesyłkę dokładnie na godz. 3.59. – Sądzimy, iż ten przewóz ugruntuje pozycję PKP CARGO na rynku przewozów międzynarodowych, jako przewoźnika terminowego, któremu warto zaufać – mówi Prezes spółki Łukasz Boroń.

Pierwszym etapem w realizacji zamówienia było otrzymanie niezbędnych zezwoleń od poszczególnych zarządców infrastruktury oraz Urzędu Transportu Kolejowego na przewóz składu Pendolino w poszczególnych krajach. PKP CARGO wykupiło trasy na przewóz w Austrii, Czechach oraz Polsce. Ponieważ była to przesyłka nadzwyczajna, oczekiwanie na przydział trasy trwało 2-3 dni. Zarządcy infrastruktury w trzech krajach, przez które przejeżdżał transport, zwracali uwagę na dane techniczne Pendolino, w tym pewne ograniczenia w zakresie jego parametrów w stosunku do standardowego taboru niskich prędkości. Z tego względu np. w Austrii od Tarvisio do Breclav przewoźnik został zmuszony do podróży trasą okrężną – na trasie standardowej przez Alpy znajdują się bowiem łuki o zbyt małych promieniach.

Prędkość maksymalna składu prowadzącego Pendolino wynosiła 100 km/h. W Austrii i Czechach transport poruszał się z prędkościami 80-100 km/h, w Polsce już jednak wolniej z uwagi na modernizowaną infrastrukturę. Na granicy polsko-czeskiej przewoźnik zmienił lokomotywy. Ponieważ na Siemensa EU45 czekał już inny ładunek w Czechach, zastąpiła go lokomotywa ET22 (tzw. byk), która prowadziła pociąg do Wrocławia, a później do Żmigrodu.

Pociąg PKP CARGO prowadzący skład z Pendolino obsługiwało czterech maszynistów instruktorów – po jednym we Włoszech (maszynista innego przewoźnika), w Austrii, w Czechach i w Polsce (do stacji Wrocław Główny). Na całej trasie przejazdu pociąg był na bieżąco monitorowany przez dyspozyturę PKP CARGO, która w zależności od okoliczności podejmowała decyzje warunkujące dotarcie składu na wyznaczoną godzinę. Transport cieszył się dużym zainteresowaniem w każdym kraju na trasie przejazdu.

Pierwsi pasażerowie PKP Intercity będą mogli przejechać się Pendolino w grudniu 2014 roku. PKP CARGO otrzymało także zlecenie na kolejne przewozy Pendolino, które będą realizowane przez przewoźnika samodzielnie na terenie trzech krajów, tj. Austrii, Czech i Polski.

pkp cargo, mw

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń