1500 kamer na linii Warszawa – Gdańsk

Maj 16, 2016
[fb_button]

System monitoringu wizyjnego na zmodernizowanym odcinku Warszawa – Gdańsk ma zapewnić większe bezpieczeństwo podróżnym i zapobiegać aktom wandalizmu. Dodatkowe 1500 nowych kamer będzie sukcesywnie montowane do końca roku. To pierwszy tak duży projekt obejmujący monitoringiem linię kolejową. Inwestycja jest warta ponad 20 milionów złotych.

kolej monitoring kamera

Foto: PKP PLK S.A.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe, obecnie nad bezpieczeństwem czuwa już 250 kamer na odcinku Warszawa Płudy – Nasielsk. Łącznie blisko 1500 nowych kamer stałych i obrotowych będzie obserwować perony, dojścia do nich, przejścia pod i nad torami oraz windy. Dokładnie widoczne na ekranach będą również obiekty inżynieryjne znajdujące się na całej linii.

„Monitoring pomoże w powstrzymywaniu i wykrywaniu sprawców niewłaściwych zachowań, prób kradzieży i dewastacji oraz pozwoli na szybkie reakcje ochrony w przypadku pozostawionych bagaży” – wyjaśniono w komunikacie.

Dodatkowe wsparcie zapewnią centra monitoringu w Warszawie, Iławie i Gdańsku oraz mobilne centra monitoringu, za pomocą których Straż Ochrony Kolei będzie na bieżąco kontrolowała to, co dzieje się na sieci kolejowej. Całodobowy monitoring umożliwi szybką pomoc medyczną lub działanie służb ochrony.

Koszt inwestycji to ponad 20 milionów złotych. Realizacja zadania planowana jest do końca tego roku.

Obecnie na sieci kolejowej systemem monitoringu wizyjnego objętych jest 114 obiektów związanych z ruchem pasażerów, na których znajduje się prawie 1400 kamer. Monitoringiem objętych jest również ponad 1000 przejazdów oraz prawie 130 obiektów i masztów GSM-R. Wraz z prowadzonymi modernizacjami liczba monitorowanych miejsc sukcesywnie wzrasta.

 

kei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń