Kolej: Najmniej wypadków od dekady

Luty 2, 2016
[fb_button]

O 12 procent mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz mniej kolizji i wykolejeń – to tylko część efektów działań zarządcy infrastruktury kolejowej w obszarze bezpieczeństwa. Ponad 200 konsekwentnie realizowanych inicjatyw pozwala utrzymać pozytywny trend – stałej poprawy bezpieczeństwa na sieci kolejowej – zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK).

Bezpieczeństwo kolej

Foto: PKP PLK S.A.

„75 proc. wszystkich zdarzeń na kolei powodują nieostrożni kierowcy oraz piesi. Pozostałe, to kolizje bądź wykolejenia w których – kolejny już rok – nikt nie ucierpiał” – informuje zarządca infrastruktury. Liczba tych zdarzeń zmniejszyła się w porównaniu do roku 2014 o 12 proc. O tyle samo spadła liczba wypadków na przejazdach.

– PLK zdecydowanie i konsekwentnie działa dla poprawy bezpieczeństwa w 3 obszarach. Inwestujemy miliardy złotych w modernizację sieci kolejowej i nowoczesne urządzenia. Szkolimy załogę i nieustannie doskonalimy procedury, dostosowując je do zmieniających się wymagań. Wreszcie, w ramach jednej z największych w Europie kampanii społecznych, edukujemy i przypominamy wszystkim użytkownikom dróg i kolei, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa – wylicza Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK S.A. – Pozytywny trend poprawy bezpieczeństwa na kolei potwierdza skuteczność naszych działań.

Tylko w zeszłym roku wyremontowano ponad 800 km torów, 600 km sieci trakcyjnej, wymieniono 1250 rozjazdów, zmodernizowano 670 przejazdów kolejowo-drogowych, a także wybudowano 84 wiadukty, które zastąpiły przejazdy.

W całym 2015 roku przeszkolono ponad 25 tys. osób odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie pociągów. Ponadto, za ponad 4 mln zł wybudowano nowoczesny symulator dla dyżurnych ruchu. Przeprowadzono też 120 tys. wewnętrznych kontroli w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz blisko 80 wewnętrznych audytów Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem.

Od 11 lat PLK prowadzi jedną z największych w Europie kampanii społecznych, Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W lutym ub.r. w Brukseli spółka została wyróżniona za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

kei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń