KRBRD o stosowaniu kasków ochronnych

Marzec 9, 2015
[fb_button]

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) opublikowała wyniki badań dotyczących stosowania kasków ochronnych w 2014 roku. W kaskach jeździ większość motocyklistów. Znacznie gorzej wyglądają wyniki dotyczące rowerzystów.

motocyklista

Fot. Euroinfrastruktura.pl

Ogółem zebrano dane dotyczące 699 osób podróżujących motocyklami, 329 motorowerami i 1024 rowerami.

Z badań, przeprowadzonych na zlecenie KRBRD przez specjalistów z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) oraz firmy Heller Consult w 86 punktach pomiarowych w całej Polsce wynika, że w 2014 roku 99 proc. motocyklistów (w tym 99 proc. kierujących i 97 proc. pasażerów motocykli) oraz 96 proc. motorowerzystów stosowało kaski ochronne.

Wyniki można by uznać za optymistyczne gdyby nie fakt, że kaski ochronne stosowało tylko 12 proc. rowerzystów (w tym 12 proc. kierujących i 40 proc. pasażerów rowerów). Szczególnie dużą dysproporcję w stosowaniu kasków zaobserwowano między najmłodszą i najstarszą grupą wiekową: o ile co piąty rowerzysta w wieku do 17 lat (20 proc. badanych) stosował kask ochronny, o tyle w grupie osób powyżej 60 roku życia kask stosował już jedynie co dwudziesty rowerzysta (5 proc.).

Ze względu na rodzaj drogi, największe różnice zaobserwowano między użytkownikami rowerów na drogach powiatowych, gdzie zaledwie 7 proc. badanej grupy stosowało kaski ochronne, a rowerzystami na drogach wojewódzkich – tam kaski stosował niemal trzykrotnie większy procent badanych (19 proc.).

Zebrane dane różnią się także pod względem województw. W przypadku rowerzystów najmniejszy procent stosujących kaski ochronne zaobserwowano w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz łódzkim. W tych trzech województwach nie zarejestrowano ani jednego rowerzysty w kasku. Z kolei najchętniej kaski ochronne stosowali rowerzyści w województwach: dolnośląskim (35 proc.), podkarpackim (25 proc.) i lubelskim (16 proc.). Jednak – jak zastrzega KRBRD – liczby zarejestrowanych rowerzystów w poszczególnych województwach były tak niewielkie, że wyciąganie ogólnych wniosków na podstawie tych danych może być obarczone dużym błędem.

Choć stosowanie kasku ochronnego na rowerze nie jest nakazane przez polskie prawo, porównując dane dla Polski w latach 2013 i 2014 można dostrzec pozytywną zmianę. Liczba rowerzystów stosujących kaski ochronne w ciągu roku wzrosła bowiem o 3 proc.

Zobacz raport KRBRD „Stosowanie kasków ochronnych przez użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów w Polsce w 2014 r.”

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń