Polska Wizja Zero już po raz piąty

Czerwiec 27, 2016
[fb_button]

„Zero zabitych, zero ciężko rannych” – to myśl przewodnia inicjatywy Polska Wizja Zero. W dniach 15-16 czerwca br. w Inowrocławiu odbyła się piąta edycja cyklu mającego na celu wypracowanie rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie motocyklistów i mechanizmach jego poprawy.

crash test Polska Wizja Zero 2016

Foto: euroinfrastruktura.pl

Międzynarodowa Konferencja Polska Wizja Zero organizowana jest na poligonie doświadczalnym Instytutu Badawczego Ochronnych Systemów (IBOS) w Inowrocławiu. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. To tutaj w bezpiecznych warunkach bada się skuteczność nowych rozwiązań infrastrukturalnych, takich jak bariery i słupy oraz – po przeprowadzeniu odpowiednich testów – decyduje, czy dany produkt spełnia odpowiednie normy i może trafić do produkcji.

Podczas tegorocznej edycji konferencji nie zabrakło specjalistów zajmujących się produkcją materiałów wyposażenia drogowego, wdrażaniem rozwiązań związanych z bezpieczeństwem oraz przedstawicieli świata nauki. Oprócz zagadnień ściśle związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym dyskutowano też m.in. o kondycji polskich firm oraz możliwości zwiększenia ich obecności na rynkach zagranicznych. Szczegółowej analizie poddano stan bezpieczeństwa drogowego w Polsce i Europie, a także dyskutowano o pojawiających się w tym zakresie wyzwaniach.

Wiele uwagi poświęcono tematyce bezpieczeństwa motocyklistów oraz mechanizmom jego poprawy. Zaprezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie barier ochronnych, oznakowania jezdni, oświetlenia i pozostałych elementów wyposażenia dróg, stosowane z powodzeniem na rynkach zagranicznych.

Na poligonie IBOS-u przeprowadzono w tym roku cztery testy zderzeniowe urządzeń infrastruktury drogowej:

Crash test nr 1: Zakończenie bariery drogowej bez obniżenia
Samochód: Opel Astra/1000kg/100 km/h

Crash test nr 2: Zakończenie bariery drogowej zagłębione w podłożu
Samochód: Opel Astra/1000kg/100 km/h

Crash test nr 3: Kompatybilność bariery stalowej z osłoną dla motocyklistów
Samochód: Opel Corsa/850 kg/100 km/h

Crash test nr 4: Uderzenie w kompozytowy słup latarni
Opel Corsa/850 kg/50 km/h

Międzynarodowa Konferencja Polska Wizja Zero jest organizowana od 2012 r. Jest to jedyne w Polsce i Europie spotkanie łączące aspekty teorii oraz praktyki stosowania urządzeń bezpieczeństwa i utrzymania dróg. Wydarzenie poprzedziła inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod hasłem „Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa”, powołana w 2011 r. Przeprowadzono wówczas serię crash testów, w tym m.in. odtworzono wypadek Roberta Kubicy z rajdu samochodowego Ronde di Andora we Włoszech.

Organizatorzy konferencji Polska Wizja Zero 2016: Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Europejska Federacja Drogowa, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Badawczy Ochronnych Systemów, Stowarzyszenie Linia Życia, Saferoad RRS Polska oraz portal euroinfrastruktura.pl. Partnerami tegorocznej edycji konferencji byli: EuroRAP, Stalprodukt S.A., Alumast S.A., FB Serwis, Secutec oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

 

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń