Samochodowe systemy bezpieczeństwa

Kwiecień 24, 2012
Tagi:
[fb_button]

Automat zapobiegający kolizji, wykrywanie zwierząt na drodze, poduszka dla pieszych – w takie moduły wyposaża pojazdy Volvo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, tej marki nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dość wspomnieć, że np. pasy bezpieczeństwa wprowadzono do masowej produkcji na podstawie otwartego patentu inżynierów Volvo.

Poduszka na szybie

Nie jest więc zaskoczeniem, że właśnie ta firma wychodzi poza standardowe już dziś rozwiązania typu ABS, ASR i ESP. I że pierwszym autem na świecie, wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pieszego jest Volvo V40.
Model samochodu, który zaprezentowane podczas 82. targów motoryzacyjnych w Genewie, posiada Czujniki w zderzaku przednim, które rejestrują kontakt fizyczny z pieszym. Wówczas spod górnej części maski wysuwa się napełniona poduszka, która zakrywa ok 1/3 szyby i dolną część słupków. To pozwala zmniejszyć rozmiar obrażeń pieszych.

Zobaczy znaki i pasy

Poduszka to nie jedyna innowacja Volvo. Firma opracowała i stale doskonali też system utrzymania pasa ruchu. Dzięki kamerze śledzącej oznakowanie poziome system informuje kierowcę o zjechaniu z wyznaczonego toru jazdy. Obecnie działa przy prędkościach 65 – 200 km/h.
Przy nieco niższej prędkości – 50 km/h – działa system City Safety. Monitoruje on ruch przed samochodem przy użyciu czujnika laserowego wbudowanego w górną część szyby na wysokości lusterka wstecznego. Pojazd automatycznie hamuje, jeżeli kierowca nie zareaguje na czas na zwolnienie lub zatrzymanie samochodu przed nim.
Kolejną innowacją Volvo jest system unikania kolizji z pieszymi (Pedestrian Detection). Układ ten wykrywa pieszych i automatycznie wyhamuje samochód do zera, jeśli kierowca nie zareaguje na czas.
Firma wciąż pracuje też na stworzeniem kolejnego systemu – Animal Detection, który będzie pozwalał na unikanie kolizji ze zwierzętami. Jego innowacją będzie działanie również w nocy. Auta z tym rozwiązaniem mają pojawić się na drogach już za kilka lat. To kolejny krok Volvo do zrealizowania wizji – produkcji samochodów, które nie ulegają wypadkom.

lm

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń