Seria crash-testów w ramach Polskiej Wizji Zero

Czerwiec 29, 2015
[fb_button]

W Inowrocławiu odbyła się czwarta edycja konferencji Polska Wizja Zero, połączona z testami zderzeniowymi urządzeń infrastruktury drogowej. W tym roku rozmawiano o odpowiedzialności za projektowanie bezpiecznej infrastruktury oraz odpowiedniej certyfikacji stosowanych rozwiązań.

Crash test bariera Inowrocław

Crash test bariery linowej z ważącym 13 ton autobusem Fot: Euroinfrastruktura.pl

Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 24-25 czerwca i poświęcona była bezpieczeństwu ruchu drogowego, bezpieczeństwu pracy na drogach, bezpiecznej infrastrukturze drogowej oraz utrzymaniu dróg. Na poligonie doświadczalnym Instytutu Badawczego Ochronnych Systemów w Inowrocławiu przeprowadzono również serię testów zderzeniowych:

Crash test bariery linowej

Bariera linowa – według informacji producenta – w czasie zderzenia nie powinna przekroczyć odchylenia powyżej 80 cm. Test zderzeniowy przeprowadzony przy prędkości 70 km/h z ważącym 13 t autobusem wykazał, że odchylenie przekroczyło 2 metry. Kąt najazdu na barierę wynosił 20 stopni. W Polsce taki typ barier stosowany jest na drogach szybkiego ruchu.

Crash test bezpiecznego zakończenia bariery „SafeEnd”

Ważące 1,5 tony BMW serii 5 rozpędzone do prędkości 90 km/h zostało naprowadzone na zakończenie bariery „SafeEnd”. Bariera dzięki systemowi taśm wchłonęła część energii zatrzymując samochód na przestrzeni kilku metrów nie uszkadzając kabiny pasażerskiej. Po teście wszystkie drzwi samochodu można było otworzyć.

Crash test bezpiecznej konstrukcji wsporczej zgodnej z europejską normą PN-EN12767

Opel Corsa uderzył w konstrukcję latarni przy prędkości 100 km/h. Słup konstrukcji w czasie uderzenia złożył się, uszkadzając maskę samochodu, ale pozostawiając kabinę pasażerską niemalże nienaruszoną w porównaniu do słupów betonowych dewastujących samochód i stwarzających śmiertelne niebezpieczeństwo.

Polska Wizja Zero jest jedynym w Polsce i Europie spotkaniem łączącym aspekty teorii oraz praktyki stosowania urządzeń bezpieczeństwa i utrzymania dróg. Organizatorami konferencji Polska Wizja Zero 2015 byli: Stowarzyszenie Linia Życia, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Badawczy Ochronnych Systemów, Saferoad RRS Polska oraz euroinfrastruktura.pl, a głównymi partnerami – Stalprodukt S.A. oraz Interminglass.

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń