LOT po raz pierwszy od 7 lat zarabia na lataniu


Kwiecień 16, 2015
[fb_button]

LOT zakończył ubiegły rok z zyskiem na działalności podstawowej, czyli na lataniu, w wysokości 99,4 mln zł. Jest to wynik o prawie 30 milionów lepszy, niż zakładał Plan Restrukturyzacji i o 103 miliony wyższy niż w roku 2013. To pierwszy zysk spółki od siedmiu lat.

Boeing 787 Dreamliner PLL LOT

Fot. Boeing/Materiały prasowe

– Dodatni wynik na działalności podstawowej, który jest kluczowym miernikiem kondycji spółki ma szczególne znaczenie, bo został osiągnięty mimo zastosowania środków kompensacyjnych wymaganych przez Komisję Europejską. W związku z otrzymaną pomocą publiczną musieliśmy wykonać w 2014 roku o prawie 8 procent rejsów mniej niż rok wcześniej. Mimo to przewieźliśmy o 2 procent pasażerów więcej i jednocześnie zwiększyliśmy przychody w porównaniu do roku poprzedniego, utrzymując przy tym koszty na podobnym poziomie – powiedział Sebastian Mikosz, prezes LOT-u.

Pozytywne wyniki spółka zawdzięcza zmianom i inicjatywom wpisanym w Plan Restrukturyzacji. Przewoźnik unowocześnia i poszerza kanały sprzedaży, poprawia jakość obsługi, rozbudowuje swoją ofertę i wprowadza nowe produkty oraz rozbudowuje siatkę połączeń.
 Rok 2014 był również pierwszym, w którym w pełni zadziałał tak zwany „efekt Dreamlinera”. Obecnie LOT ma 6 Dreamlinerów, które wykorzystuje w ramach regularnej siatki połączeń, a także wynajmuje je innym liniom lotniczym, a zimą realizuje rejsy czarterowe. Efektywne wykorzystanie floty Dreamlinerów również jest wpisane w Plan Restrukturyzacji.

– Wyniki za rok 2014 pokazują, że potrafimy skutecznie rywalizować na tym niezwykle konkurencyjnym rynku i jest na nim miejsce dla takiego przewoźnika jak LOT. Pamiętajmy jednak, że to na razie pierwszy etap transformacji i przed nami kolejne wyzwania. W tym roku musimy co najmniej powtórzyć sukces finansowy, bo naszym celem jest osiągniecie trwałej rentowności i przejście od restrukturyzacji do skokowego rozwoju spółki – zaznaczył szef LOT-u.

LOT poprawił w ubiegłym roku nie tylko wynik na działalności podstawowej. EBITDA za 2014 rok kształtuje się na poziomie 291 mln złotych. Dla porównania rok wcześniej wynosiła 156 mln, a w 2012 – minus 346 mln.

Dzięki poprawie sytuacji finansowej LOT opóźnił i zmniejszył aż o 2/3 II transzę pomocy publicznej. Przewoźnik otrzymał ją w wysokości 127 milionów złotych pod koniec 2014 roku. „Należy podkreślić, że wysokość pomocy publicznej w żaden sposób nie wpływa na wynik” – czytamy.

Obecnie w spółce trwają intensywne prace nad strategią rozwoju od 2016 roku. Zostanie ona ogłoszona w ciągu najbliższych miesięcy, podobnie jak nowe trasy dalekiego i krótkiego zasięgu. LOT zacznie latać na nich od początku następnego roku, czyli po formalnym zakończeniu Procesu Restrukturyzacji.

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń