Białystok. Rusza budowa nowoczesnej sortowni odpadów

Marzec 2, 2015
[fb_button]

24 lutego podpisano umowy na budowę budynku sortowni oraz na zaprojektowanie i dostawę linii technologicznej do segregacji odpadów na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań możliwe będzie odzyskiwanie ok. 90 proc. surowców.

ZUOK Hryniewice

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach Fot. PUHP Lech

Przedmiotem umowy jest jest zaprojektowanie, dostawa, montaż oraz uruchomienie kompletnej linii technologicznej do odzysku odpadów o zdolności przerobowej 40 tys. ton rocznie. Linia technologiczna zostanie zamontowana w nowym budynku sortowni. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań możliwe będzie odzyskiwanie ok. 90 proc. surowców.

Projekt obejmuje również zakup specjalistycznego sprzętu, który będzie wykorzystywany do obsługi instalacji powstającej w ramach projektu.

Wykonawcy wyłonieni zostali w postępowaniu przetargowym rozstrzygniętym 3 lutego br. Umowę na zaprojektowanie i przebudowę instalacji związanej z odzyskiem odpadów w Hryniewiczach, w zakresie budynku sortowni odpadów z częścią administracyjno-socjalną wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną podpisali Zarząd Spółki „Lech” oraz konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Rodex” i Instal Białystok. Wartość podpisanej umowy to 15,3 mln zł. Druga umowa, o wartości 42,8 mln zł, na zaprojektowanie technologii wraz z dostawą i montażem linii technologicznej do segregacji odpadów zawarta została z Sutco-Polska.

– Budowa sortowni jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez naszą spółkę. W 2016 roku zakończymy realizację sortowni, zakładu termicznego przekształcania odpadów i pól składowych. Dzięki tym inwestycjom odpady będą zagospodarowywane w nowoczesny, bezpieczny i zgodny z prawem sposób – powiedział Michał Stefanowicz, prezes spółki Lech.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 81,9 mln zł.

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń