Hanower testuje elektrobusy Solarisa

Kwiecień 7, 2016
Tagi: ,
[fb_button]

„Nasza wizja: zero emisji” – pod tym hasłem rozpoczęły się w Hanowerze jazdy testowe trzech autobusów Solaris Urbino 12 electric nowej generacji. Elektrobusy posiadają innowacyjny system ładowania dachowego, który pozwala im kursować na linii przez cały dzień.

Solaris Urbino 12 electric Hanover

Foto: Mat. prasowy Solaris Bus & Coach S.A.

Firma Solaris wygrała w ub.r. ogólnoeuropejski przetarg na dostawę systemu transportu bezemisyjnego, tzn. zarówno pojazdów elektrycznych, jak i infrastruktury ich ładowania. Hanowerskie przedsiębiorstwo üstra, które wybrało polską ofertę, już od wielu lat z powodzeniem współpracuje z polskim producentem. Po ulicach miasta jeżdżą pojazdy spalinowe marki Solaris oraz autobusy hybrydowe.

Nowe Solarisy Urbino 12 electric dla Hanoweru wyposażone są w szereg innowacyjnych rozwiązań. W autobusach została zamontowana nowatorska oś ZF AVE 130, w której konstrukcję wbudowane są dwa niezależne silniki elektryczne. Rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej, a także obniża masę pojazdu. W elektrobusach zastosowano litowo-tytanowe baterie o pojemności 125 kWh. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas jazdy pasażerowie mogą na bieżąco obserwować na monitorze stan naładowania baterii. Pojazdy są wyposażone w dwie rampy dla osób niepełnosprawnych – elektryczną i manualną. Dodatkowo w pojazdach będzie dostępna bezprzewodowa sieć wi-fi.

Urbino dla Hanoweru posiadają innowacyjny system ładowania dachowego, który pozwala im kursować na linii przez cały dzień, bez konieczności powrotu do zajezdni. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznej ładowarki o mocy do 450 kW, znajdującej się na trasie przejazdu. Pojazdy pobierają energię elektryczną za pośrednictwem pantografu. Proces ładowania trwa 4-6 minut i umożliwia całodzienne odbywanie kursów. Nocą w zajezdni baterie ładowane są przy pomocy kolejnego masztu do ładowania pantografowego oraz za pomocą tradycyjnej wtyczki, przy użyciu ładowarek o mocy 32 kW.

– Do ładowania elektryków na linii wykorzystywany jest prąd pobierany z miejskiej linii tramwajowej, co zwiększa efektywność energetyczną całego projektu. Dzięki wykorzystaniu energii z sieci tramwajowych üstra nie potrzebuje własnych podstacji zasilających do zaopatrywania ładowarek w energię elektryczną. Dodatkowe oszczędności zużycia energii daje system rekuperacji zamontowany w autobusach. Polega on na tym, że podczas hamowania, energia jest oddawana do baterii trakcyjnych – wyjaśnia Mateusz Figaszewski, zastępca dyrektora ds. PR.

Dla nowych Solarisów przewidziano kursy na reprezentacyjnych liniach 100 oraz 200, które łączą ze sobą najważniejsze punkty miasta. Łączna długość linii to 16 km, znajdują się na nich 42 przystanki, a czas przejazdu trasy wynosi około 53 minuty.

Elektryczne autobusy marki Solaris są obecne na niemieckim rynku już od marca 2014 roku. Bezemisyjne pojazdy jeżdżą, oprócz Hanoweru, także na ulicach Berlina, Brunszwiku, Drezna, Düsseldorfu, Hamburga oraz Oberhausen.

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła ponad 14 000 autobusów, które jeżdżą po drogach 30 krajów w blisko 600 miastach.

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń