Solaris nowej generacji w Wejherowie i Grudziądzu

Listopad 2, 2015
[fb_button]

Miejscy przewoźnicy w Wejherowie i Grudziądzu, jako pierwsi w Polsce, odebrali Solarisy Urbino nowej generacji. Do końca roku nowoczesne autobusy trafią również do Płocka i Olsztyna.

Solaris Urbino 12 Wejherowo

MZK w Wejherowie został pierwszym w Polsce właścicielem nowego Solarisa Urbino 12 Foto: Materiały prasowe

12-metrowe Urbino dla Wejherowa jest klimatyzowane oraz wyposażone w system monitoringu, na który składają się cztery szerokokątne kamery. Autobus liczy 30 miejsc siedzących, z czego 14 dostępnych jest z niskiej podłogi. Napęd pojazdu stanowi silnik o pojemności 10,8 litra i mocy 210 kW, spełniający rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Całość oświetlenia zewnętrznego oraz wewnętrznego wykonana została w technologii LED.

Z kolei Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu zakupił dwa Solarisy Urbino 12. W pojazdach zamontowano identyczne jednostki napędowe, jak w autobusie dla Wejherowa, są również wyposażone w klimatyzację oraz monitoring. Ich pasażerowie będą mogli skorzystać z trzech podwójnych portów USB, by podładować telefon, tablet lub inne mobilne urządzenie wyposażone w odpowiednie złącze.

Jeszcze w tym roku nowe Solarisy trafią także do Płocka i Olsztyna. Płock zamówił dwie sztuki Urbino 12 oraz jeden egzemplarz Urbino 18. Będzie to pierwszy przegubowy model nowego Solarisa w Polsce. Natomiast do stolicy Warmii i Mazur pojedzie łącznie aż 35 pojazdów. Po sześć sztuk Urbino 12 i Urbino 18 zamówiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a 23 egzemplarze Urbino 12 trafią do prywatnego przewoźnika Meteor, który wygrał przetarg na obsługę niektórych linii w mieście.

Nowy Solaris Urbino 12 to innowacyjny autobus miejski o niezwykle lekkiej i trwałej konstrukcji. Jego nowatorska technologia budowy zapewnia przewoźnikom niskie koszty eksploatacyjne oraz wysoką estetykę wykończenia. Przestronne, jasne wnętrze autobusu oraz nowoczesny układ jezdny gwarantują wysoki komfort podróżowania. Autobus gwarantuje też łatwość serwisowania. Panele boczne pojazdu są przykręcane do siebie, a to umożliwia prostszy montaż oraz wymianę w przypadku uszkodzenia części nadwozia. Wygodniejszy dostęp do poszczególnych jego elementów osiągnięto też dzięki zastosowaniu tylnej oraz bocznych klap rewizyjnych otwieranych pod kątem aż 170 stopni.

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 r. firma wytworzyła blisko 13 tys. autobusów, które jeżdżą po drogach 29 krajów w blisko 600 miastach.

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń