Koleje Azerskie planują współpracę z PKP

Wrzesień 6, 2016
Tagi:
[fb_button]

W dniach 17-18 sierpnia 2016 roku w PKP S.A. gościła delegacja Kolei Azerbejdżanu. Rozmowy dotyczyły współpracy w kolejowym tranzycie towarów z Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Chin – poinformowała spółka w komunikacie.

tory

Foto: Pixabay CC0 Public Domain

Delegacja Kolei Azerbejdżanu zwiedziła m.in. obiekty przeładunkowe Euroterminalu i stacji PKP LHS w Sławkowie – najdalej wysunięte na zachód Europy terminale przeładunkowe do których dochodzi linia szerokotorowa.

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele PKP Cargo S.A., operatora logistycznego PKP Cargo Connect oraz PKP LHS. Ponadto naukowcy Politechniki Poznańskiej zaprezentowali stworzony na tej uczelni system umożliwiający automatyczną zmianę rozstawu kół w trakcie biegu pociągu z rozstawu europejskiego na tzw. szeroki (z 1435mm na 1520mm) i odwrotnie, dzięki czemu transport kolejowy w relacjach Wschód-Zachód może być szybszy a jego koszty mniejsze.

– Koleje Azerbejdżanu nie tylko bardzo intensywnie nadrabiają zaległości w infrastrukturze kolejowej czy nowoczesnym taborze, ale także szukają swojej szansy w obsłudze tranzytu towarów wysyłanych z Chin, Turcji, krajów Zatoki Perskiej i Azji Środkowej oraz Iranu. Dlatego spółki Grupy PKP widzą potrzebę współpracy z kolejami azerskimi, przede wszystkim w udostępnianiu zarówno linii szerokotorowej, jak też terminali przeładunkowych – wyjaśnił Michał Beim, członek zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za strategię. – Zmiany w gospodarce i logistyce już nie krajów, ale wręcz regionów – takie jak tworzony przez Chiny Nowy Jedwabny Szlak czy ponowne włączanie Iranu w światową gospodarkę – są dla nas szansą stania się dla tych krajów kolejowymi wrotami do Europy Zachodniej – dodał.

 

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń