Lubuskie. Nowy most na Nysie Łużyckiej

Listopad 4, 2014
[fb_button]

Mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza mają już do dyspozycji nowy most łączący miejscowości Coschen i Żytowań. Budowa przeprawy kosztowała 5,5 mln euro.

Most Coschen - Żytowań

Fot. Powiat Krośnieński

Most ma 101 metrów długości – 30 proc. obiektu położone jest na obszarze Polski, pozostała część na terytorium Niemiec. Szerokość konstrukcji wynosi 14 metrów.

Nowy most na Nysie Łużyckiej został wybudowany w miejscu drewnianego, który uległ zniszczeniu w 1945 r. Na odbudowanej przeprawie powstała nowa droga wraz z chodnikiem dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

Budowa mostu kosztowała niemal 5,5 mln euro, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 4,6 mln euro.

Przedsięwzięcie zrealizowały wspólnie powiat krośnieński oraz powiat Odra-Szprewa. To pierwsza inwestycja mostowa na zachodniej granicy państwa, gdzie na etapie realizacji wystąpiło wniesienie wkładu finansowego przez samorządy położone na terytoriach różnych państw.

Program Polska-Brandeburgia 2007-2013 realizowany jest w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej i zarządzany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jego budżet to blisko 146,5 mln euro. W całym programie realizowanych jest 100 projektów o wartości dofinansowania 127,9 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak informuje resort infrastruktury, beneficjentom wypłacono już 70 proc. środków.

em, mir

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń