Największy terminal na Bałtyku otwarty

Listopad 14, 2016
[fb_button]

24 października br. oficjalnie otwarto drugie głębokowodne nabrzeże kontenerowe DCT Gdańsk. To jak do tej pory największa prywatna inwestycja sektora portowego w Polsce oraz jedna z największych tego typu inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej.

DCT Gdansk terminal

Wizualizacja, źródło: DCT Gdańsk/ mat. pras.

Nowe głębokowodne nabrzeże T2 o długości 650 metrów jest wyposażone w pięć nowoczesnych, największych na Bałtyku suwnic nabrzeżowych STS umożliwiających obsługę statków o pojemności ponad 20 tys. TEU. Wraz z piętnastoma w pełni zelektryfikowanymi suwnicami placowych eRTG, wspomaganymi w operacjach przez ponad trzydzieści nowych ciągników terminalowych, przyczyni się do podwojenia potencjału przeładunkowego DCT Gdańsk do 3 mln TEU rocznie.

– Projekt T2 przełoży się na wzrost wpływów budżetowych z tytułu podatku VAT, ceł oraz akcyzy. Można założyć, że już w 2016 roku kwota ta przekroczy 6 miliardów złotych – tłumaczy Adam Żołnowski, wiceprezes ds. finansowych DCT Gdańsk S.A.

DCT Gdańsk jest największym polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Terminal obsługuje polski import, eksport, tranzyt oraz tranzyt morski.

 

kei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń