Nowe autobusy od Solarisa

Listopad 7, 2016
Tagi:
[fb_button]

Podczas wrześniowych targów IAA w Hanowerze firma Solaris przedstawiła dwa kolejne modele Urbino nowej generacji. Pierwszy z nich to autobus hybrydowy, druga nowość to Urbino z napędem CNG.

solaris urbino 12 hybrid

Solaris Urbino 12 Hybrid Foto: Solaris Bus&Coach S.A./mat. pras.

Solaris Urbino 12 Hybrid wyposażony jest w szeregowy system HybriDrive amerykańskiego producenta BAE Systems. W tym rozwiązaniu główną rolę odgrywa silnik elektryczny, który zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM).

W nowym hybrydowym Urbino 12 Solaris oferuje opcjonalnie możliwość zamontowania systemu Stop-and-Go, który całkowicie wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia opuszczenie go w trybie bezemisyjnym. Możliwe będzie również zamontowanie systemu Arrive-and-Go, który dodatkowo wyłącza pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku.

„Dzięki tym rozwiązaniom nowy pojazd hybrydowy Solarisa funkcjonalnością upodabnia się do autobusu elektrycznego i według przeprowadzonych testów jest w stanie zaoszczędzić do 20 proc. paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem” – wyjaśniono w komunikacie.

Pojazd prezentowany na targach IAA wyposażono w baterie o łącznej pojemności 11,6 kWh. W najbliższym czasie będą dostępne dwie dodatkowe wersje magazynowania energii: superkondensatory o pojemności 0,82 kWh oraz baterie litowo-jonowe o pojemności 31,8 kWh.

Nowy Urbino 12 Hybrid cechuje energiczne, a przy tym płynne przyspieszenie. Jedną z głównych cech napędu jest to, że podczas hamowania odzyskiwana jest energia kinetyczna, po czym zamieniana i gromadzona jest w postaci energii elektrycznej w magazynie energii, umieszczonym na dachu autobusu.

Jednostkę napędową w nowym, 12-metrowym Urbino CNG stanowi silnik marki Cummins ISLG o mocy 320 KM, spełniający normę Euro6. Nowość stanowi technologia montażu butli z gazem ziemnym. Pięć kompozytowych zbiorników jest umieszczonych na dachu autobusu wzdłużnie, a nie poprzecznie jak w poprzedniej wersji Urbino. Ponadto nowa technologia budowy pojemników pozwala na oszczędność nawet 80 kg w zależności od konfiguracji.

Zaprezentowany na targach model wyposażono w zbiorniki z gazem o pojemności 1575 l, ale producent oferuje w tym zakresie także butle o powiększonej pojemności 1875 litrów lub mniejsze o pojemności 1260 litrów.

Podczas konferencji uroczyście wręczono także statuetkę Bus of the Year 2017. Najlepszym autobusem miejskim został wybrany Solaris Urbino 12 electric nowej generacji. Jest to najbardziej nowatorska pozycja w ofercie polskiego producenta. Innowacyjne elektrobusy jeżdżą już po ulicach Hanoweru, Hamburga i Tampere.

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła ponad 14 tys. pojazdów, które jeżdżą po drogach 30 krajów w ponad 600 miastach. W tym roku firma obchodzi jubileusz 20-lecia działalności.

 

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń