Nowy gazociąg Polska-Ukraina w 2020 roku

Lipiec 5, 2016
Tagi: ,
[fb_button]

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Gaz-System S.A. oraz PJSC „Ukrtransgaz” planują rozpoczęcie prac projektowych zmierzających do realizacji połączenia gazowego Polska – Ukraina. Połączenie ma być oddane do eksploatacji w 2020 roku – poinformowano w komunikacie.

Gazociag

Foto: Pixabay CC0 Public Domain

Planowane połączenie gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Dla prawidłowego funkcjonowania połączenia niezbędne będzie wybudowane w Polsce tłoczni w Strachocinie oraz gazociągów: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń oraz Tworóg – Tworzeń.

Jak informuje Gaz-System S.A., po zakończeniu pierwszej fazy projektu nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m szesc. rocznie. Realizacja fazy drugiej pozwoliłoby na zwiększenie zdolności eksportowych maksymalnie do 8 mld m szesc. rocznie, jednak decyzja o realizacji tego etapu będzie uzależniona od potwierdzonego zainteresowania rynku.

W grudniu ub.r. operatorzy ukończyli prace nad studium wykonalności projektu. Promotorzy projektu zakładają, że połączenie będzie oddane do eksploatacji w 2020 roku.

Połączenie polskiego i ukraińskiego systemu ma na celu przede wszystkim zwiększenie dywersyfikacji dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalszą integrację systemów przesyłowych w regionie Europy Wschodniej. Oddanie połączenia do eksploatacji przyczyni się także do powiększenia obszaru leżącego w zasięgu korytarza gazowego Północ – Południe.

Gaz-System rozpoczął już realizację projektu związanego z modernizacją polskiego systemu przesyłowego w ramach korytarza Północ-Południe. 1 listopada 2012 r. spółka uruchomiła usługę przesyłu gazu na Ukrainę przez punkt Hermanowice. Jest ona świadczona z zastrzeżeniem możliwości przerwania lub ograniczenia dostaw ze względu na warunki rozpływu gazu w sieci polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna przepustowość techniczna punktu Hermanowice wzrosła obecnie do ok. 1,5 mld m szesc. rocznie.

 

kei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń