Nowy rozkład jazdy PKP od 11 grudnia

Grudzień 12, 2016
Tagi:
[fb_button]

W niedzielę, 11 grudnia wprowadzony został nowy rozkład jazdy pociągów. Ma zapewnić sprawne kursowanie 4000 pociągów oraz modernizację sieci kolejowej.

pesa dart

Pesa DART Foto: euroinfrastruktura.pl

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity proponuje pasażerom 32 nowe pociągi kategorii ekonomicznej. Zyskują m.in. mieszkańcy Pomorza Środkowego (Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk), którzy pojadą bezpośrednim pociągiem TLK Pobrzeże do Krakowa przez Warszawę. Kolejną nowością jest TLK Kociewie – skład kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta przez Piłę.

Dodatkowo do rozkładu powraca codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego, z grupami wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza (TLK Karpaty). W Bochni natomiast zatrzymuje się pociąg Pendolino, co dla miasta oznacza szybkie połączenie z Warszawą, Trójmiastem czy Rzeszowem.

Nowoczesne pociągi PKP Intercity pojadą w nowych relacjach. Pociągi Flirt3 będą kursowały na trasach m.in. Warszawa – Kraków przez Tomaszów Mazowiecki (IC Korczak) czy Kraków – Gdynia przez Łódź (IC Sukiennice). Wydłużone zostają również połączenia obsługiwane przez pojazdy PesaDART. Składy pojadą m.in. z Jeleniej Góry do Warszawy oraz z Białegostoku do Łodzi.

Na niektórych trasach skrócił się czas przejazdu. Dzięki zakończonym pracom modernizacyjnym i wprowadzeniu nowego taboru z Warszawy do Wrocławia przez Łódź i Kalisz podróż pojazdami PesaDART potrwa o około 30 minut krócej. Nawet o ponad 30 minut skróci się czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków.

W okresie wiosenno-letnim 2017 roku PKP Intercity uruchomi m.in. nowe międzynarodowe połączenie IC Cracovia relacji Kraków – Praga (przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice). Pasażerowie będą mieli do dyspozycji również więcej połączeń bezpośrednich do Kołobrzegu (z Rzeszowa, Częstochowy oraz Białegostoku) i na Półwysep Helski (z Katowic, Opola, Łodzi i Bydgoszczy). W wakacyjne weekendy podróżni z Łodzi i Warszawy zyskają bezpośrednie połączenie z Mazurami − na trasie Łódź – Giżycko kursować będzie skład TLK Niegocin.

W połowie 2017 roku rozpoczną się prace na dwóch trasach. Remont linii Warszawa – Lublin wydłuży czas podróży między tymi miastami o 40-50 minut. Modernizacja potrwa około 1,5 roku. Zaplanowane jest również rozpoczęcie modernizacji trasy między Warszawą a Poznaniem. Od połowy przyszłego roku składy PKP Intercity będą jeździć trasą okrężną przez Gniezno, a czas podróży wydłuży się o około 60 minut. Po zakończeniu prac pociągi na obu liniach pojadą z prędkością 160 km/h.

Więcej informacji na temat obowiązującego rozkładu jazdy można znaleźć na stronie PKP Intercity oraz pod numerem telefonu 19 757.

 

kei

 

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń