Nowy sarkofag w Czarnobylu coraz bliżej

Listopad 9, 2014
[fb_button]

Budowa nowoczesnej osłony ochronnej nad zniszczonym reaktorem nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu przeszła do kolejnego etapu. 24 października podniesiono na wysokość 110 metrów wschodnią część gigantycznej stalowej konstrukcji tworzącej część łuku. Połączenie obu części planowane jest do końca roku – poinformował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Nowy sarkofag w Czarnobylu

Obie części łuku znajdują się już na tej samej wysokości 110 metrów (stan budowy na dzień 9 listopada br.) Fot. NSC

Operacja podnoszenia konstrukcji trwała cały dzień. Obecnie obie części łuku są już na tej samej wysokości. W zależności od warunków pogodowych połączenie obu części planowane jest do końca tego roku. Po ukończeniu prac konstrukcja zostanie przesunięta nad reaktor nr 4 i jego dotychczasową osłonę. Ten etap potrwa trzy dni.

Nowa osłona sarkofagu reaktora będzie największą ruchomą strukturą, jaką kiedykolwiek zbudowano. Po ukończeniu budowy przyjmie formę łuku o długości 162 m, wysokości 108 m oraz rozpiętości ramion wynoszącej 257 m. Zakryje zarówno zniszczony reaktor, jak i dotychczasowy sarkofag i jego radioaktywną zawartość oraz zabezpieczy obiekt przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, śniegiem i wodą. Na ważącej 30 tys. ton konstrukcji zostaną ułożone dwie warstwy metalowych okładzin, które będą stanowiły ochronę przed wydostaniem się do atmosfery pozostałości materiałów radioaktywnych ze zniszczonego reaktora przez następne 100 lat.

Konstrukcja wytrzyma temperatury w zakresie od -30°C do +50°C. Stalowa konstrukcja nośna łuku będzie zabezpieczona dwoma betonowymi ławami i odporna na wstrząsy o sile do 9 stopni w skali Richtera.

Budowa nowego sarkofagu rozpoczęła się w 2010 r. Dwa lata później ukończono pierwszy etap realizacji projektu. Jak informuje EBOiR, sarkofag ma być gotowy do końca 2017 r. Postępy w budowie można śledzić dzięki kamerom na placu budowy.

Zobacz budowę nowego sarkofagu krok po kroku

źródło: pri5com/youtube

Całkowity koszt prac związanych z projektem sięga 2,5 mld euro, w tym budowa sarkofagu pochłonie 1,5 mld euro. Do teraz fundacja Chernobyl Shelter Fund, zarządzana przez EBOiR otrzymała ponad 1 mld euro od 43 darczyńców. Wkład Banku wynosi 325 mln euro.

We wrześniu br. niemiecka agencja prasowa DPA podała, że co najmniej 615 mln euro brakuje na dokończenie budowy osłony ochronnej zniszczonego reaktora. EBOiR zaproponował, by deficyt w budżecie inwestycji pokryły kraje członkowskie Banku oraz państwa należące do grupy G7. Bank miałby przeznaczyć jeszcze 350 mln euro, a wkład państw G7 miałby wynieść 165 mln euro. Pozostałe 100 mln euro miałyby wyłożyć inne państwa.

Państwa G7 rozpoczęły już zbieranie dodatkowych funduszy. EBOiR zaznaczył, że jeśli kraje spoza G7 nie zbiorą potrzebnych 100 mln euro, Bank włoży brakującą kwotę.

kei, nsc

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń