PLK zainwestują ponad 1 mld zł w ERTMS/ETCS

Styczeń 10, 2017
Tagi: ,
[fb_button]

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dwa przetargi o wartości ponad 1 mld zł na budowę infrastruktury systemu ERTMS/ETCS na prawie 1000 km linii kolejowych. Przetargi dotyczą wdrożenia systemu na odcinkach sieci bazowej TEN-T: Kunowice – Terespol, Łowicz – Łuków i Podłęże – Rzeszów. Spółka zapowiada, że do końca 2023 r. w system zostanie wyposażonych do 2500 km linii kolejowych.

tory

Foto: Pixabay CC0 Public Domain

PLK ogłosiły przetargi na zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 na linii E20 Kunowice – Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego) i poziomu 1 na linii C-E20 Łowicz – Łuków oraz poziomu 2 na linii E30 odcinek Podłęże – Rzeszów.

Jak poinformowała spółka, prace obejmą łącznie ok. 990 km linii kolejowych. Do współpracy z systemem przystosowane zostaną także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną dwa lokalne centra sterowania (LCS) w Rzepinie i Zbąszynku, a trzy (LCS Opalenica, LCS Błonie i LCS Mińsk Mazowiecki) zostaną zmodernizowane. W ramach prac zostaną zabudowane dwa centra sterowania radiowego (RBC) na odcinku Podłęże – Rzeszów oraz jedenaście RBC na odcinku Kunowice – Terespol.

PLK przygotują również do wdrażania nowoczesnych technologii infrastrukturę na odcinkach Kraków – Rzeszów, Sochaczew – Swarzędz oraz Siedlce – Terespol.

Wdrożony już na ok. 340 km linii (m.in. CMK ) nowoczesny, cyfrowy system zarządzania ruchem kolejowym umożliwia jeszcze sprawniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie ruchu pociągów. ERTMS/ETCS jest niezbędny do prowadzenia ruchu pociągów z prędkościami powyżej 160 km/h. PLK planują, że do końca 2023 r. w system zostanie wyposażonych do 2500 km linii kolejowych.

 

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń