Podkarpacie buduje szerokopasmowy internet

Listopad 12, 2012
[fb_button]

Dwa konsorcja oraz jedna firma zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu. Inwestycja warta jest ponad 294 mln zł. Wybór najlepszej oferty planowany jest ma marzec 2013 r.

rys. ViniciusBR11, WC

W przetargu wybrany zostanie partner, którego zadaniem będzie zaprojektowanie całej sieci internetowej, wybudowanie jej, a następnie zarządzanie nią. Oferty złożyły dwa konsorcja. W pierwszym liderem jest KT Corporation z Korei, a członkami m.in. firmy Asseco Poland oraz Polkomtel. Natomiast liderem drugiego konsorcjum jest ATM Systemy informatyczne, w skład wchodzi też spółka BT Poland. Ofertę złożyła również samodzielnie firma Maribel Investments z Warszawy.

– Rozstrzygnięcie planowane jest na marzec przyszłego roku. Do tego czasu będziemy analizować złożone oferty – mówi rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek.

Budowa szerokopasmowej sieci internetowej prowadzona będzie w pięciu regionach korzystających z funduszy unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju. Na Podkarpaciu powstać ma ok. 2 tysiące kilometrów linii światłowodowych. Na całej długości będą położone pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 r. Wartość podkarpackiego projektu to ponad 294 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 205 mln zł.

pap

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń