Rusza budowa obwodnicy Głubczyc

Październik 21, 2013
[fb_button]

Około 26 mln zł ma kosztować obwodnica Głubczyc. Pieniądze pochodzą z unijnego dofinansowania i z budżetu samorządu województwa. Budowa drogi ma ruszyć w przyszłym tygodniu.

droga Alain Delon 123rf

– Przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy inwestycji jest planowane na przyszły tydzień – powiedział rzecznik prasowy Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Opolu Arkadiusz Branicki.

Planowana obwodnica będzie mieć 3,7 km długości. Powstanie most na rzece Psinie, trzy skrzyżowania i dwa ronda – pierwsze w miejscu, gdzie obwodnica będzie się przecinać z drogą krajową nr 38, a drugie tam, gdzie obwodnica będzie się łączyć z drogą wojewódzką nr 416. Zaplanowano również budowę stanowiska kontroli pojazdów, łącznie z wagą.

– Budowa obwodnicy będzie kosztować 25,8 mln zł. 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne, a reszta pochodzi z budżetu województwa opolskiego – powiedział Arkadiusz Branicki. Pieniądze na przygotowanie dokumentacji technicznej nowej drogi wyłożyła gmina Głubczyce.

Przetarg na budowę drogi ogłoszono wiosną br. Stanęło do niego 10 firm. Postępowanie wygrała firma Drog-Bud z Częstochowy. Jej oferta była dopiero drugą w kolejności. Najtańsza była oferta konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna-Koźla oraz Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych z Głubczyc. Ich propozycja cenowa było o ok. 1 mln zł tańsza, ale zawierała błędy i nieścisłości, i dlatego została wykluczone z przetargu. Konsorcjum odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej, ale nie zmieniło to rozstrzygnięcia przetargu. Oddanie do użytku obwodnicy Głubczyc jest planowane na jesień przyszłego roku.

pap/al

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń