Solaris i Stadler tworzą spółkę joint venture

Grudzień 14, 2016
[fb_button]

Z dniem 1 stycznia 2017 roku Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler powołują spółkę joint venture pod nazwą Solaris Tram Sp. z o.o. Spółka poprowadzi w Środzie Wielkopolskiej wspólny zakład. Solaris Tram i Stadler Polska będą razem uczestniczyć w przetargach na polskim i europejskimi rynku jako konsorcjum, którego liderem będzie Stadler – poinformowały spółki w komunikacie.

Solaris Tramino

Solaris Tramino Foto: mat. pras. Solaris Bus & Coach S.A.

Nawiązanie bliskiej współpracy spółki zapowiedziały we wrześniu br.

Solaris Tram będzie budować i lakierować w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej pudła tramwajów. Montaż wstępny i końcowy odbywać się będzie w zakładach Solarisa w Wielkopolsce oraz w siedleckiej fabryce Stadlera.

Jak poinformowano w komunikacie, spółka Solaris Tram planuje zwiększenie wydajności. Obecna powierzchnia produkcyjna w Środzie Wielkopolskiej zostanie podwojona. „Oznacza to nie tylko utrzymanie istniejących, ale także utworzenie nowych miejsc pracy” – podkreślono.

Utworzenie przedsięwzięcia joint venture wzmocni pozycję obu firm na rynku, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

– W przetargach na dostawę tramwajów dla Krakowa i Poznania Solaris i Stadler wystąpiły już jako konsorcjum. Obie strony nowej spółki joint venture będą wspólnie składać oferty w kolejnych przetargach. Klienci odniosą korzyści z wieloletniego doświadczenia i szerokiej wiedzy technicznej obu przedsiębiorstw – wyjaśnił Mateusz Figaszewski, z-ca Dyrektora ds. PR Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 14 000 pojazdów, które jeżdżą po drogach 30 krajów w ponad 600 miastach. Firma zatrudnia 2300 osób w Polsce i blisko 500 osób w swoich zagranicznych oddziałach.

Stadler, dostawca systemowych rozwiązań w zakresie budowy pojazdów szynowych, produkuje pociągi od ponad 75 lat. Posiada szeroką gamę produktów w segmentach pojazdów ruchu miejskiego i kolejowego. Produkuje również wagony pasażerskie, a także lokomotywy liniowe i manewrowe. Pozostaje światowym liderem w produkcji pojazdów szynowych z napędem zębatym. Jest największym eksporterem pojazdów szynowych w Polsce. W zakładzie w Siedlcach zatrudnionych jest 800 pracowników, firma współpracuje z ponad 2 tysiącami polskich przedsiębiorstw. Do końca listopada tego roku zakład wyprodukował 320 pociągów.

 

kei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń