Gazoport w Świnoujściu otwarty na import z USA

Październik 28, 2016
[fb_button]

Gaz-System we współpracy z Ambasadą USA zorganizował w Warszawie konferencję biznesową „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”.

Terminal LNG w Świnoujściu

Foto: Polskie LNG S.A. Wikimedia CC BY-SA 4.0

Wydarzenie stało się okazją do zaprezentowania nowych możliwości importu skroplonego gazu ziemnego do państw Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności potencjału eksportowego USA i warunków kontraktowania dostaw LNG z amerykańskimi partnerami.

Podczas konferencji przedstawione zostały zasady korzystania z polskiego gazoportu. Obecni i potencjalni klienci zapoznali się z procedurami i wymaganiami związanymi z realizacją usługi przesyłania gazu ziemnego do odbiorców zlokalizowanych na terenie kraju, a także możliwościami tranzytu gazu do przedsiębiorstw działających na terenie Ukrainy, Słowacji, Czech lub Węgier.

Obecnie Terminal LNG w Świnoujściu może przekazać do Krajowego Systemu Przesyłowego po regazyfikacji 5 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz-System analizuje różne warianty rozbudowy gazoportu. Po rozbudowie jego przepustowość mogłaby wynosić od 7,5 mld m sześc. do nawet 10 mld m sześc. gazu rocznie.

17 października do świnoujskiego terminalu przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. To już ósma dostawa surowca do Polski. Według harmonogramu dostaw w tym roku do Terminalu zawiną jeszcze dwa metanowce.

 

rei

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń