Utrzymane połączenie Chojnice – Kościerzyna

Luty 2, 2013
Tagi: ,
[fb_button]

Samorząd województwa pomorskiego będzie kontynuował finansowanie przewozów na odcinku Chojnice – Kościerzyna w 2013 r.

Dworzec PKP w Chojnicach. Fot. Marcinekk2/Wikipedia

O tej decyzji poinformował marszałek Mieczysław Struk. Zagwarantował również, że przynajmniej do czerwca 2013 r. będzie finansował pociągi kursujące na odcinku Chojnice – Szczecinek.
Deklaracje zapadły podczas spotkania marszałka  z samorządowcami z powiatów chojnickiego, człuchowskiego i kościerskiego, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Pociągi na linii Kościerzyna – Chojnice pozostaną. Niestety, rachunki finansowe wskazują jednocześnie, że w przypadku linii z Chojnic do Szczecinka korzystniejsze będzie zastąpienie pociągów komunikacją autobusową.
– Różnica finansowa w przypadku obsługi tego odcinka komunikacją autobusową jest znacząca, wstępne kalkulacje to ok. 700 tys. zł na korzyść autobusów – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Wysoki już koszt utrzymania połączeń kolejowych potęguje w rozkładzie jazdy w 2013 r. jeszcze bardziej drastyczne podniesienie przez PKP PLK S. A. opłat za dostęp do linii kolejowych w skali całego województwa. W 2013 r. konieczne było wygospodarowanie ok. 7,5 mln zł tylko z tytułu wzrostu kosztów dostępu do infrastruktury.
Niestety, nie ma szans na wznowienie połączeń na trasie Czersk–Kościerzyna – o czym marszałek również poinformował swoich rozmówców. Bardzo niskie potoki pasażerów przy prognozowanej rekompensacie, sięgającej aż 1,4 mln zł, spowodowały, iż od 9 grudnia 2012 r. zrezygnowano z finansowania przewozów na tym odcinku.
– Zależy nam na tym, aby wszyscy mieszkańcy naszego województwa mieli swobodny dostęp do komunikacji zbiorowej, w tym do komunikacji kolejowej. Niestety, wszystkich problemów związanych z koleją nie jesteśmy wstanie rozwiązać tylko na poziomie regionu – podkreślił marszałek województwa. – Ewidentnym przykładem jest brak wystarczającej przepustowości odcinka linii nr 405 Szczecinek – Słupsk.
Od lipca 2010 r. mieszkańcy korzystający z pociągów kursujących na tej trasie cierpią z powodu braku dogodnej możliwości dojazdu do szkół i miejsc pracy. Do chwili obecnej władze PKP PLK SA nie zrobiły nic w tej sprawie pomimo licznych apeli.

lk

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń