W Niemczech otwarto nową elektrownię węglową 750 MW

Grudzień 19, 2013
[fb_button]

Siemens z IHI Corporation zbudował w Lünen w Niemczech nową elektrownię węglową o mocy 750 MW. Sprawność jednostki sięga blisko 46 proc.

Fot. Siemens

Fot. Siemens

Elektrownia węglowa Lünen w Niemczech należąca do Triangel Kohlkraftwerk Lünen GmbH und Co. KG pracuje od grudnia 2013 roku. Obiekt ten został zbudowany w systemie pod klucz przez konsorcjum firm Siemens i IHI Corporation. Elektrownia osiąga moc 750 megawatów. Według przewidywań elektrownia Lünen, przy pełnym obciążeniu, dostarczy energię elektryczną do około 1,5 miliona gospodarstw domowych. Będzie ona również zaopatrywać sieć grzewczą miasta Lünen.

Jak podaje Siemens sprawność na poziomie 46% czyni elektrownię w Lünen najczystszą i najbardziej efektywną elektrownią węglową w Europie. Podczas budowy i uruchamiania obiektu wykorzystano najnowocześniejszą technologię i rozwiązania, co w rezultacie umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o milion ton rocznie.

Elektrownia Lünen leży nad kanałem Datteln-Hamm w północno-zachodnich Niemczech. Zakład wyposażony jest w turbinę parową Siemensa typu SST5-6000, generator SGen5-3000W, instalację elektryczną, oraz system sterowania SPPA-T3000. Wysoko wydajna turbina parowa SST5-6000 gwarantuje nie tylko dużą sprawność przy obciążeniu podstawowym, lecz także doskonale sprawdza się w przypadku szybkich reakcji na zmiany obciążenia. Właściwości te są kluczowe dla zaspokojenia zmiennego zapotrzebowania wynikającego z coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

mw

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń