Włosi dokończą A1 po Irlandczykach?

Grudzień 27, 2012
Tagi: ,
[fb_button]

Salini Polska złożyła najniższe oferty na dokończenie dwóch odcinków autostrady A1 z Czerniewic do Kowala.

Modernizowana przez Salini tama w Etiopi

 

Złożone w przetargu oferty zostały otwarte 27 grudnia. Na każdy z odcinków wpłynęły po dwie oferty konsorcjów firm.
Salini należy do włoskiej grupy budującej m.in, metro w Kopenhadze czy elektrownie w Etiopii.

Włosi najtańsi

Najniższą ofertę na realizację odcinka autostrady A1  Czerniewice – Brzezie  o wartości ponad 450 mln zł brutto złożyło konsorcjum firm, którego liderem jest firma Salini Polska, spółka córka  włoskiej Salini. Kolejna  oferta  wyceniona na  500 mln  226 tys zł brutto złożyło   konsorcjum firm, którego liderem jest Strabag. Czas realizacji odcinka Czerniewice – Brzezie to  11 miesięcy od daty podpisania umowy.
Z kolei  dokończenie budowy  fragmentu autostrady A1 na odcinku Brzezie  – Kowal  Salini Polska wyceniło na  ponad 608 mln zł brutto.
Kolejna oferta złożona  w przetargu na dokończenie tego odcinka należy do   konsorcjum firm, którego liderem jest Budimex.
Czas realizacji  tego odcinka został określony na    12 miesięcy od daty podpisania umowy.
Jak informuje  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie  oferty z obu przetargów będą teraz weryfikowane.

Scheda po Irlandczykach od okiem Brukseli
Fragment trasy  na odcinku Czerniwice  – Odolion – Brzezie ( 34,5 km)  budowało konsorcjum  firm z  irlandzką SRB   SRB Civil Engineering Ltd.  Liderem konsorcjum, które budowało  29,5 km odcinek tej trasy z Brzezia do Kowal  było PBG,  w konsorcjum znajdowało się SRB.
Kontrakty na budowę w sumie 64 km autostrady warte były 1,8 mld zł.  Na początku września  kontrakty  został wypowiedziane  prze obie strony. Irlandczycy postanowili sprawą zainteresować Komisję Europejską, w konsekwencja ta zleciła przeprowadzenie audytu  inwestycji  współfinansowanych z unijnych dotacji.

Co wiemy o Salini?
Salini Polska Sp. Zoo to spółka córka włoskiej Salini Costruttor. W bilansie  grupy pojawiła się po raz pierwszy w raporcie za rok 2011.
W Polsce, jak wynika z informacji na stroni włoskiej spółki nie realizuje jeszcze żadnego kontraktu, o kilka jednak się ubiegała.  M.in. o budowę   dwóch części odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej Katowice-Gliwice.
Najkorzystniejszą ofertę o wartości 700, 41 mln zł złożyło konsorcjum  firm Eurovii i Bilfinger Berger. Konsorcjum Salini Polska z Mirudem i PBDiM Kobylarnia chciało kontrakt realizować za  766,94 mln zł,
Salini była też jedną z ośmiu firm i konsorcjów, które chciały budować most nad Wisłą w Połańcu. . Najniższą ofertę złożyło konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty Łódź” S.A., Vistal z Gdyni oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych  z Kielc – 178 milionów złotych. Najdroższą ofertę złożyło konsorcjum Salini Polska Sp. z o. o. z Warszawy oraz Salini Societa Perazioni z Rzymu – ponad 326 milionów złotych.
Salini ubiega się również o  kontrakt na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Pomorzu.

Włoska grupa budowlana realizuje kontrakty w Afryce, Unii Europejskiej i w Azji. Obecnie 31,1 proc zleceń dotyczy  budowy linii kolejowych i metra,  kolejne 10 proc. to drogi i autostrady, reszta zleceń dotyczy   budowy obiektów  cywilnych czy  elektrowni wodnych.
Salini buduje m.in. za 1,7 mld euro metro w Kopenhadze, ktre ma powstać do 2018 roku, buduje  i modernizuje 410 km dróg w Kazachstanie czy elektrownie wodną w Etiopii.

Targi i konferencje

Zobacz więcej wydarzeń