Rok w przeglądzie: 2020 Pokazany Bitcoin jest tu by zostać

Ten ostatni rok był wielkim testem dla platform finansowych.

Pierwsze dwa kwartały rozbiły rynki, ponieważ “koronaawirus” i “lockdown” stały się pojęciami definiującymi na całym świecie. Reakcja aktywów finansowych była całkowicie przewidywalna: ropa naftowa spadła do historycznego minimum, w tym na niektórych giełdach schodziła negatywnie, dolar wzmocnił się znacząco w stosunku do każdej innej waluty, a pod koniec pierwszego kwartału niektórzy analitycy już przewidywali upadek Bitcoina. Niemniej jednak, tendencje do stabilizacji i ożywienia były widoczne nawet w drugim kwartale. Stopniowe otwieranie granic w lecie i znoszenie blokad stworzyło iluzję zwycięstwa nad koronaawirusem, na tyle, że w trzecim kwartale ceny ropy ustabilizowały się na poziomie od 40 do 45 dolarów za baryłkę, a światowy przemysł ożywił się. Mimo to aktywa finansowe potrzebowały czasu, aby odrobić straty z pandemii, a inwestorzy czekali na wynik wyborów prezydenckich w USA. W tym momencie jedynym aktywem na tradycyjnych rynkach wykazujących stabilny wzrost było złoto, które w 2020 roku po raz pierwszy w historii przekroczyło 2000 dolarów za uncję. Strata trąby oznaczałaby dalszą stymulację gospodarki ze strony Rezerwy Federalnej, więc gracze rynkowi na wszystkich platformach finansowych bardzo uważnie śledzili wszystkie amerykańskie wiadomości wyborcze. Zwycięstwo Bidena, a następnie kilka szczepionek COVID-19, otworzyło rynki, które wystartowały w kierunku nowych historycznych rekordów.

Rynek kryptokurwalutowy

Rynek kryptograficzny w 2020 r. okazał się być cudem szybkiego ożywienia i ponownego osiągnięcia historycznych rekordów.

Bitcoin

Krach w cenach Bitcoin poniżej 5000 dolarów w pierwszym kwartale wielu analityków poważnie mówi o końcu przemysłu kryptońskiego. Szybka odbudowa zarówno głównej waluty kryptońskiej, jak i altcoinów, zasadniczo zmieniła jednak poglądy ekspertów. Bitcoin stał się alternatywą dla złota nie tylko w świecie kryptońskim, ale również na tradycyjnych giełdach finansowych. Początkowo wzrost BTC wiązał się z obniżeniem o połowę w maju, po czym spodziewano się stopniowego spadku kursu USD. Ponieważ jednak cena głównej waluty kryptońskiej wzrosła w III kwartale do ponad 10000 dolarów, stało się dla inwestorów jasne, że jej wzrost ma się utrzymać. Pod koniec roku kurs przekroczył 28 tys. dolarów, co było rekordem wszech czasów. W 2021 roku kurs Bitcoina będzie kontynuował swój trekking do terra incognita, osiągając nowe wyżyny; w pierwszej połowie roku oczekuje się jego wahań w szerokim zakresie od 25 000 dolarów do 50 000 dolarów.

Ethereum

Równie imponujący był wzrost Ethereum w 2020 roku. Spędził on cały rok na przygotowaniach do przejścia na algorytm konsensusu PoS. Bardziej znaczący wpływ na drugą co do wielkości kryptokurtę miała jednak rosnąca popularność tokenów DeFi, które powstają na platformie Ethereum. W efekcie inwestorzy nie byli niczym ułomni, nawet wiadomościami o wysokich prowizjach w sieci: kurs wymiany ETH/USD rósł powoli, ale stabilnie. Eter wszedł w nowy rok po 730 USD, zgodnie z kursem CEX.IO, i prawdopodobnie będzie nadal rosnąć do 1000 USD w 2021 roku.

XRP

Warto zauważyć, że nie wszyscy na rynku kryptograficznym skończyli na czarno. Dramatyczny spadek cen XRP – o ponad 40% – po procesie sądowym SEC pod koniec roku dodał kilka ciemnych nut do różowego obrazu kryptońskiego. Inwestorzy kryptońscy przetrwali burzę i pozostali na rynku aktywów cyfrowych, redystrybuując swoje środki z XRP na inne waluty kryptońskie. XRP Ripple’a znalazło się na zewnątrz wśród głównych walut, kończąc rok na czerwono. Dopiero się okaże, czy w 2021 r. XRP może się poprawić.

Trendy dla Kluczowych Aktywów w 2020 r.

  • Brent Crude spadła z 66,41 dolarów do 51,32 dolarów (-22,72%).
  • Złoto wzrosło z 1.557 dolarów do 1.894 dolarów (+21,64%).
  • Bitcoin wzrósł z 7.196 do 28.300 dolarów (+293,27%).
  • Eter z 129,21$ do 730$ (+464,97%).